شرکت بازرگانی پاکاب فراور

ارائه کننده سیستم های تصفیه و ضدعفونی آب

نماینده انحصاری محصولات PURICOM  پیوریکام در ایران

تاریخچه روش RO                       روش RO چیست ؟                فواید استفاده از آب تصفیه شده                       دستگاه تصفیه آب چگونه عمل میکند؟                         ویژگی های دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد           کارکرد مرحله ششم چیست؟         جدول مقایسه کارایی روش های مختلف تصفیه آب

خواندنی های جالب درباره آب موجود در بدن    کلر تهدیدی بسیار جدی و واقعی برای سلامت بدن         یکی از منابع عمده آلودگی آب آشامیدنی، نیترات ها هستند

گروه سلامت:"نیترات آب تهران افزایش یافت."                  نوشیدن آب منگنزدار و کاهش ضریب هوشی کودکان            

سوالات متداول در مورد دستگاههای تصفیه آب با روش اسمز معکوس      بررسي روش هاي تصفيه آب خانگي و كاربرد آنها         متداول ترين روش هاي تصفيه آب خانگي

دستگاه های تصفیه آب تجاری پیوریکام PURICOM      دستگاه های تصفیه آب خانگی پیوریکام PURICOM          فیلترهای پیوریکام PURICOM       وسایل جانبی

 

 خواندنی های جالب درباره آب موجود در بدن

انسان وابستگی شدیدی به آب دارد. بدون آب زندگی بر روی کره زمین غیر ممکن است .

لطفا نکات زیر به دقت مطالعه فرمایید:

80% وزن بدن از آب تشکیل می شود.کاهش 1 تا 3 درصدی آب موجب تشنگی می شود. کاهش 5 درصدی آب موجب فرو رفتن در آب می شود. کاهش 12 درصدی آب بدن مرگ را در پی خواهد داشت.

مقدار آب موجود در برخی نقاط بدن بدین شرح می باشد:

05/74% وزن مغز از آب تشکیل می شود.5/83% حجم خون را آب تشکیل می دهد. 7/82% وزن قلب از آب تشکیل شده است. 22 % وزن استخوانها را آب تشکیل می دهد.6/75% حجم ماهیچه های بدن را آب تشکیل می دهد. مقدار آب دفعی بدن از طرق مختلف : میزان 6/1 الی 2/1 لیتر ادرار را آب تشکیل می دهد. میزان 5/0 الی 3/0 لیتر مدفوع را آب تشکیل می دهد. میزان 7/0 الی 4/0عرق دفعی بدن از آب تشکیل شده است. میزان 7/0 الی 5/0 تنفس را آب تشکیل می دهد. انسان روزانه به طور میانگین به 2 لیتر آب نیاز دارد که به دو طریق تامین می گردد: الف-8/1 الی 3/1 لیتر آّ هر روز به صورت مایع . ب-روزانه 1/1 الی 8/0 لیتر آب از طریق وعده های غذایی.

PH قابل قبول برای آب آشامیدنی 8/7 الی 3/7 می باشد. بهترین دما برای نگهداری و مصرف آب 8 الی 12 درجه سانتیگراد می باشد. وجود سرب در آب مصرفی عوارض زیر را در پی خواهد داشت : فشار خون بالا ، بیماری کلیه ، تاخیر در خواندن و یاد گیری ، پایین آمدن ضریب هوشی و مشکلات رفتاری و گفتاری در کودکان.
آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود ، اما از بین نمی رود . 

کلر تهدیدی بسیار جدی و واقعی برای سلامت بدن

امروزه به خاطر استعمال همگانی کلر برای ضد عفونی کردن آبها،واژه کلر زنی مترادف با ضد عفونی است.اما باید توجه داشت که هر چند کلرجزء مواد ضد عفونی کننده به حساب می آید.اما همواره به عنوان ضد عفونی کننده مصرف نمی شودیکی از عمده ترین و بحث بر انگیز ترین راههای ورود کلر به بدن دوش گرفتن است شاید اثرات زیانبار آن از نوشیدن آب کلرزده شده بیشتر است تحقیقات و مستندات نشان داده که بدن در طی یک دوش 10 دقیقه ای مواد شیمیایی بیشتری نسبت به نوشیدن 1 گالن از همان آب جذب می کند. مطالعات نشان می دهد که حداکثر زیان ما در برابر کلر ، به علت استنشاق بخار و جذب پوستی به هنگام دوش گرفتن است که از آن جمله می توان به سلامت سینه ، سرطان مثانه ، آسم و بسیاری بیماریهای دیگر اشاره کرد . یک دوش گرم تخلخل های پوست را باز می کند و اجازه می دهد کلر و دیگر مواد شیمیایی نسبت به آب شیر باشد،به علت این واقعیت که کلر و دیگر مواد شیمیایی سریعتر و با یک درجه حرارت کمتر از آب تبخیر می شوند ، استنشاق وسیله بسیار زیانبار از نوشیدن است ، زیرا گاز کلر ( کلروفرم) که ما استنشاق می کنیم مستقیما به داخل جریان خون می رود . وقتی ما آب آلوده می نوشیم سم ها تا حدی در کلیه ها و دستگاه گوارشمان فیلتر می شوند . ولی کلری که از راه تنفس وارد بدن می شود تا رسیدن به ریه ها هیچ گونه فیلتری نمی شود . معلوم شده بخارات کلر یک تحریک کننده قوی بافت حساس و معابر برونشی داخل ریه هایمان هستند . در جنگ جهانی دوم با استفاده از این مطلب از کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی استفاده می شد . استنشاق کلر یکی از علتهای آسم و برونشیت (به ویژه در کودکان) که در دو دهه ی اخیر تا سیصد درصد افزایش یافته است.با از بین بردن کلر (زیان آور ترین ماده برای پوست و مو)

1. از ریزش و خشکی مو و پوست خود حفاظت کنید.

2. تغییرات قابل توجهی در پوست و موی خود احساس کنید و از داشتن پوستی لطیف و شاداب لذت ببرید.

3. دیگر گازهای منتشر شده از کلر را استشمام نکنید.

 

 یکی از منابع عمده آلودگی آب آشامیدنی، نیترات ها هستند.

 نیترات منبع اولیه نیتروژن است که برای ادامه حیات گیاهان ضروری است، به همین دلیل کودهای شیمیایی نیتروژن دار برای بهبود رشد گیاهان مصرف می‌شوند. آلودگی نیترات زمانی رخ می‌دهد که این ترکیب بیشتر از مقدار جذب شده توسط گیاهان در خاک وجود داشته باشد. این مازاد نیترات می‌تواند به راحتی به وسیله آبیاری‌، بارش باران یا ذوب شدن برف و یخ از خاک‌ها و صخره‌ها عبور کرده و نهایتا به آب‌های زیرزمینی برسد. متاسفانه مقادیر بالای نیترات در آب آشامیدنی یکی از دلایل بیماری تغییر هموگلوبین در کودکان زیر 6 ماه و البته بروز دیگر بیماری¬های میکروبی در تمام سنین است. بعلاوه مقادیر بالای نیترات در آب آشامیدنی بیانگر وجود آلودگی و نفوذ آن از طریق فاضلاب¬های شهری، صنعتی و با کودهای شیمیایی و فضولات حیوانی است، در صورت رسیدن غلظت نیترات به مقدار بحرانی باعث بروز بیماری¬هایی مثل سرطان، ناقص الخلقه بودن نوزادان، بزرگ شدن تیروئید و التهاب غدد لنفاوی می شود.

نیترات در بدن انسان می تواند به نیتریت تبدیل شود. نیترات بیشتر از طریق آب آشامیدنی و غذا وارد بدن انسان می شود. تشخیص وجود نیترات در آب به این دلیل که نیترات محلولی بی بو و بی مزه است، بدون آنالیز میسر نیست.

سازمان بهداشت جهانی مقدار مجاز نیترات آب آشامیدنی را 50 میلی گرم بر لیتر بر حسب نیتروژن و این مقدار را برای اطفال حدود 15 میلی گرم بر لیتر اعلام کرده است.

اکثر روش‌های متداول حذف نیترات که در دنیا استفاده می‌شوند بررسی و تحلیل شده و روش¬های آسان و کم هزینه جدید بدین منظور ارائه شده است. روش هایی که مرسوم هستند، عبارتند از: اسمز معکوس، مبادله یونی، نیترات زدایی بیولوژیکی، نیترات زدایی با احیای کاتالیتیکی، نیترات زدایی شیمیایی و الکترو دیالیز.

آب نا سالم و احیانا مضر برای سلامتی لزوما دارای طعم و بوی بدی نیست ،تاسیسات تصفیه آب شهری صرفا برای جلو گیری از امراضی که به وسیله آب منتقل می شوند احداث شده اند.در این تاسیسات برای ضد عفونی کردن اّب از کلر استفاده می شود که این ماده در مقابله با ارگانیسم های آلی ، مواد سرطان زا و سمی شناخته شده ای به نام تری هالومتلین THMS تولید می کند. تحقیقات جدید نشان داده که متجاوز از 700 نوع ماده شیمیایی مضر در آب تصفیه شده بعضی از کشور ها یافت می شود . با تمام تلاشی که مسؤولان محترم سازمان آب کشور برای ارایه آب سالم و بهداشتی انجام می دهند ولی به علت قدیمی بودن لوله های آب شهری و خانگی و آلوده بودن این لوله هاد به انواع رسوبات ، انگلها ، میکروبها ، ویروسها و سایر رسوبات فلزی و غیره ، عموم کارشناسان و متخصصان را بر این باور رسانده که ایجاد یک سیستم آب نهایی در هر خانه ای لازم و ضروریست.

آب‌ منشأ حیات‌ و سرچشمه‌ زندگی ‌است‌ و تمام‌ موجودات‌ عالم‌ با آب ‌زنده‌اند و حیات‌ دارند.
 گروه سلامت:"نیترات آب تهران افزایش یافت."

هفته گذشته در حالی محمدرضا محمودی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران از افزایش نیترات آب تهران خبر داد که وزیر بهداشت در روزهای اخیر با اشاره به برگزاری جلساتی در مورد بررسی وضعیت آب تهران گفته بود اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته و وضعیت آب تهران این هفته به مردم اعلام می شود؛ چرا که نباید مردم در سرگردانی به سر ببرند و خوشبختانه وزارت بهداشت وزارتخانه ای است که مردم آن را قبول دارند.

در این میان سرفصل موضوع آلوده بودن آب تهران ابتدا در شورای شهر تهران آغاز شد که در آن جلسه به آثار مضر آن بر جنین و اینکه توصیه می شود مردم آب معدنی مصرف کنند توجه شد، هرچند که طرح این مسئله با رد این موضوع از سوی وزاتخانه های نیرو و بهداشت مواجه شده بود اما در حال حاضر به نظر می رسد موضوع نیترات بیش از حد در آب مسئله ای نیست که بشود به راحتی از کنار آن عبور کرد.

با این حال محمدرضا محمودی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران در این مورد به ایلنا توضیح داد: پدیده افزایش نیترات بیش از حد مجاز هنگامی رخ می دهد که بارندگی کم بوده و برداشت از آب های زیرزمینی افزایش یابد. خشکسالی و بارندگی کم در طول سال جاری احتمال رخ دادن پدیده نیترات را افزایش می دهد چرا که هر قدر آب موجود در حوضه های زیرزمینی بیشتر شود میزان نیترات نیز کاهش می یابد. وی ادامه داد: برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی توسط تهرانی ها پدیده دیگری را نیز باعث شده که در آن فرونشست زمین است.

البته دردسر به همین جا ختم نمی شود؛ چون به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران در قسمت های جنوب غرب تهران در محدوده مهرآباد به سمت جنوب غرب ، به دلیل برداشت بی رویه از سبد آب های زیر زمینی ، زمین شکننده شده است. این مسئله هم منجر به فشرده شدن لایه های زمین به روی هم شده و سطح زمین را پایین می آورد، به همین دلیل در قسمت هایی از منطقه حتی تا 30 سانتی متر فرونشست خطرناک رخ داده است.

عوارض و بیماری ها

کارشناسان، آلاینده های آب های تهران را نیترات و فسفات با درصدهای بین 25 تا 45 درصد عنوان می کنند. این در حالی است که دکتر ایرج خسرونیا ، رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در گفت و گو با همشهری ، معتقد است : میزان نیترات باید 10 میکروگرم در هر 100 سی سی باشد اما به نظر ما چند برابر بیش از حد طبیعی است. به گفته وی مهم ترین عارضه نیترات در بدن اختلال در سامانه اکسیژن رسانی است. دکتر خسرونیا ادامه می دهد: کسانی که به میزان زیادی از آب حاوی نیترات استفاده می کنند، این ماده روی گلبول های قرمز آنها می نشیند که به تدریج و در نتیجه این اتفاق اکسیژن رسانی به نسوج هم مختل می شود به طوری که اکسیژن به میزان کافی به قلب، ریه و مغز نمی رسد. رئیس جامعه پزشکان داخلی با اشاره به اینکه در نتیجه این اتفاق، شخص دچار اختلال حواس می شود، توضیح می دهد: درد ناحیه قلب، تنگی نفس و اختلال حواس از عوارض مهم وجود نیترات در بدن هستند که گاهی اوقات تشخیص علت این عوارض برای پزشک هم دشوار است. وی در توضیح دیگر عوارض نیترات ادامه می دهد: تاثیر نیترات در خون را هم نباید نادیده گرفت چون این ماده با هموگلوبین ترکیب می شود و اکسیژن رسانی را مختل می کند. همچنین به گفته وی زمانی که درصد نیترات در آب از 50 درصد بالاتر برود، موجب اختلال گاستریت و بروز سرطان گوارش در افراد می شود که این بیماری در افرادی که مشکلات گوارشی دارند، شایع تر است. به عقیده رئیس انجمن پزشکان داخلی وجود هرگونه املاحی در آب و مواد غذایی موجب بروز مسمومیت ها به اشکال مختلف بروز می کند، اما با این همه در حالت کلی وجود این ترکیبات موجب ایجاد کم خونی ، سیانوز ، اختلال تنفسی ، اسهال و یبوست شده و در درصدهای بالاتر در مغز رسوب خواهد کرد.

نیترات از کجا می آید؟در این میان مهندس اکبر رحمانی، کارشناس بهداشت محیط نیز با اشاره به اینکه نیترات های موجود در پساب ها حاصل استفاده از شوینده هاست ، توضیح می دهد: انواع شوینده ها کلا دارای ترکیبات نیتروژن هستند و از سمیت بالایی برخوردارند و این ترکیبات هم به شدت اکسیژن موجود در آب را تخریب می کنند چون آزاد هستند. وی با بیان اینکه پایین آمدن حجم اکسیژن هم در مرحله اول منجر به از بین رفتن آبزیان می شود، ادامه می دهد: علاوه بر این افزایش نیترات منجر به رشد سریع خزه ها و گیاهان آبزی می شود که این گیاهان هم با سرعت زیادی اکسیژن آب را مصرف می کنند. اما به عقیده رحمانی، از همه مهم تر این است که نیترات منجر به تخریب منابع آب های سطحی و زیر سطحی می شود؛ آب هایی که آب شرب مردم هستند و اگر مقدار نیترات در این آب ها بیش از حد استاندارد باشد، تصفیه آن هم برای تصفیه خانه ها مشکل می شود.


منبع : روزنامه همشهری مورخ 5 بهمن 1388

 

نوشیدن آب منگنزدار و کاهش ضریب هوشی کودکان

دانشمندان در بررسی های خود نشان دادند که آلودگی آب های زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آب ها برای نوشیدن می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد .

محققان دانشگاه کبک در مونترال نشان دادند کودکانی که از آب آشامیدنی با تجمع بالای منگنز استفاده می کنند در تست های هوش , نتایج پایین تر از حد نرمال کسب می کنند .

منبع : روزنامه ایران  مورخ پنجشنبه 1 مهر ماه 1389

سوالات متداول در مورد دستگاههای تصفیه آب با روش اسمز معکوس


1- دستگاه تصفيه آب با سيستم اسمز معكوس چيست ؟


یکی از انواع سیستم هایی است که برای تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عملکرد آن براحتی متوان گفت مناسب ترین سیستم برای تامین آب شرب تمامی مناطق کشور عزیزمان میباشد ، این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلتر های انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می افتد و باعث حذف ذرات درشتر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلتر های بعدی شده و همچنین عمر فیلتر ها را بالاتر میبرد چون در این صورت تقسیم کار بین فیلتر های مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی های مربوط به خود است این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران ( RO ) ( همان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام میدهدکه با این اصطلاح در ذیل بیشتر آشنا خواهید شد ) ادامه داشته و فیلتر های 5 ، 6 و 7 اعمال تکمیلی تصفیه را انجام میدهند .
در این نوع تصفیه وجود فیلتر های 1 تا 5 ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آنها فرایند تصفیه انجام نمیگیرد و در صورت انجام ناقص میباشد ، وجود فیلترهای 6 و 7 بسته به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه مصرف کننده دارد ، فیلتر مرحله 6 پس از تصفیه کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه میکند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانیها را دارد ( در این مورد هم در ذیل بیشتر توزیح خواهیم داد ) ، فیلتر مرحله هفتم لامپ UV میباشد که با تابیدن پرتوء ماوراء بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب میشود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه میشود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه ها .
این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که میتواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند ( تبدیل آب لب شور به آب شیرین ) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور میتوان استفاده کرد.


2- فرق سیستم اسمز معكوس با سیستم فيلتراسیون آب در چيست؟


فيلتراسیون آب فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مثل ذرات گل و لاي ، لجن ، شن و ماسه ، زنگ لوله ها و کلر را جدا مي كند در حالي كه اسمز معكوس توسط بكارگيري يك غشاء نيمه تراوا غير از جدا كردن ناخالصی های ذکر شده ی مخلوط در آب تمامي مواد شيميايي و آلودگي هاي محلول در آب مانند : میکروبها ، باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها ، نیترات ، سموم کشاورزی و آفت کش ها ( سم آرسنیک ) ، کیست ، نمک ، آهک ، فلزات سنگین مانند سرب و... را نيز از آن جدا مي سازد. و باعث کاهش سختی و سنگینی آب شده یعنی EC , TDS آب را پایین می آورد .


3- مکانیزم عملکرد فیلتر ممبران یا اسمز معکوس ( RO ) چگونه است ؟

اگر يك غشاء نيمه تراوا بين دو محلول با غلضتهاي متفاوت قرار گيرد ، مقداري از حلال از يك غشاء به طرف ديگر منتقل مي شود ، جهت طبيعي حركت حلال به گونه اي است كه محلول غليظ تر رقيق مي شود ، اگر به سيستم اجازه رسيدن به تعادل داده شود ، در آن صورت سطح آب نمك (محلول غليظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. اين اختلال سطح ددر دو طرف غشاء را فشار اسمزي مي گويند. در اسمز معكوس آب خام توسط پمپ به داخل محفظه اي كه داراي غشاء نيمه تراوا است رانده مي شود. .و چون ناخالصي ها قادر به عبور از غشاء نيستند از اين رو در يك طرف غشاء آب تقريبا خالص و در طرف ديگر ، آب تغليظ شده وجود خواهد داشت. اين فرايند براي تهيه آب آشاميدني از آبهاي كه حاوي املاح معدني زياد و نا خالصي هاي آلي باشند بسيار مناسب بوده و حتي قادر است از آب دريا با PPM 50000 TDS و نيز از آبهاي شور ، آب آشاميدن تهيه كند. آلاينده هاي ميكروبيولوژي از قبيل روش اسمز معكوس قادر به جداسازي مواد آلي غير محلول ، مواد آلي محلول ، اندوكسين ها ، ويروس ها ، باكتريها و ذرات مي باشد. روش اسمز معكوس به هاپيرفيلتر اسيون (HYPER FILTRARION)نيز معروف مي باشد ، يعني با استفاده از اين روش ذراتي به كوچكي يونها را نيز مي توان جدادكرد. همچنين جهت زدودن نمكها و سايرناخالصي هاي آب و بهبود رنگ ، طعم و مزه مي توان از اين روش بهره گرفت. لازم به ذكر است كه بيش از يك قرن است اين تكنولوژي شناخته شده است ولي در 60 سال اخير يعني تا زمانيكه غشاء هاي خاص توسعه نيافته بودند اين تكنولوژي گسترش چنداني پيدا نكرده بود.
در شکل زیر تفاوت قطر یک ویروس ، یک باکتری و روزنه فیلتر RO را مشاهده میکنید ، با این اختلاف حجم امکان عبور آنها ( که از ریزترین ناخالصیهای موجود در اب هستند ) امکان پذیر نیست .


4- در سيستم اسمز معكوس دستگاههاي تصفيه آب چه عملي انجام مي شود؟


آب ورودي از لوله كشي در ابتدا وارد فيلتر مرحله اول مي شود و با توجه به اينكه منافذ اين فيلتر حدود 5 ميكرون است از عبور ناخالصي هاي درشتتر مانند گل و لاي و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگيري مي كند. سپس آب وارد فيلتر مرحله دوم مي شود و حدود 98 درصد از مواد شيميايي آلي و تركيبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فيلتر مرحله سوم مي شود كه مانع عبور مقادير بسياري از مواد شيميايي و سمي و حتي نمك و كلر محلول در آب مي شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فيلتر ممبران شده كه حدود 95 تا 99 درصد آلودگي هاي محلول در آب كه اندازه آب بسيار كوچك است (مانند ويروسها ، ميكروبها ، انگل ها و باكتري ها ) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بيرون مي فرستد و سپس آب تصفيه شده وارد مخزن تحت فشار ميشود تا آب در اين مخزن جهت مصرف ذخيره شود . هنگامي كه شير آب شرب نصب شده بر روي سينك ظرفشويي را جهت برداشت آب باز مي كنيم مرحله پنجم فيلترينگ انجام مي شود به اين صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از اين فيلتر عبور مي كند تا به شير آب شرب برسد كه طي اين عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافي به آب اكسيژن تزريق مي شود و آب سالم و پر اكسيژن را تحويل مي دهد.
5 - دستگاه تصفيه آب در كجا نصب مي شود؟
اين دستگاه معمولا زير سينك ظرفشويي نصب مي شود كه خروجي آن به يك شير آب شرب كه روي سينك قرار مي گيرد ، متصل مي شود و امكان گرفتن انشعاب جهت اتصال آب به يخچال هايي كه ورودي آب دارند نيز وجود دارد.
6 - آيا شير خروجي مجزا براي اين سيستم موجود مي باشد؟
بله . يك شير آب شرب زيبا و ظريف روي سينك ظرفشويي نصب مي شود كه به شير آب شرب موسوم است كه البته قابليت انشعاب و اتصال به يخچال هم وجود دارد.
7- آيا مواد معدنی حذف شده توسط این سیستم مورد نیاز بدن انسان نیست؟
بر خلاف جا افتادگی اسم آب معدنی بین مردم اکثرا تصور میشود که ویژگی اصلی آب تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن است و اگر این مواد در آب هر چه بیشتر باشد برای بدن تقویت به حساب آمده و کم بودن آن ممکن است باعث کمبود هایی در بدن شود در حالی که به گفته پزشکان و متخصصان تغذیه بيشتر مواد معدني مورد نياز ما از طريق غذا و سبزيجات جذب بدن مي شود یعنی مواد غذایی جامد و مقدار كمي از طريق آب جذب مي شود ( حدودا 20% ) و ضمنا این دستگاه مواد معدنی لازم را به بدن میرساند و فقط مازاد آن را از آب خارج میکند.
8 - آيا سيستم اسمز معكوس سديم را هم از آب جدا مي كند؟
بله . سيستم اسمز معكوس اساسا براي نيروي دريايي طراحي شده بود كه آب دريا را شيرين كند.زيرا آب دريا سرشار از سديم و تركيبات آن است كه نمك طعام نيز از آن دسته مي باشد. براي كساني كه رژيم كم سديم را مي خواهند آب اين دستگاه خيلي مناسب است.
9- آيا سيستم اسمز معكوس باكتري و انگل را هم از آب جدا مي كند؟
بله . روزنه هاي غشاء ممبران بسيار كوچكتر از قطر باكتري و انگل و ويروس است و امكان عبور به آنها نمي دهد.
10- طعم آب تصفيه شده توسط اين دستگاه چگونه است؟
مزه آب تصفيه شده اين سيستم بستگي به ميزان آلودگي هاي آب ورودي دارد زيرا اين دستگاه حدود 95 درصد املاح را جدا مي كند كه گاهي مزه آب بطري هاي آب معدني را مي دهد .
11 - چه عواملي در كيفيت آب خروجي موثر است؟
چهار عامل اصلي در كيفيت و ميزان توليد آب تصفيه شده تاثير مي گذارد :
- فشار:
هر قدر فشار آب بیشتر شود کیفیت و مقدار آب تولیدی نیز بهتر و بیشتر می‌شود. فشار 60 P.S.I ایده‌آل است.
- درجه ‌حرارت:
24 درجه سانتی‌گراد حرارت ایده‌آل برای دستگاه R-O می‌باشد. اگر درجه حرارت به 4 درجه برسد تولید R-O به نصف خواهد رسید. حداکثر درجه حرارت 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. لازم به ذکر است که دستگاه سل واتر و آرتيك با توجه به درجه حرارت 40 درجه طراحی و ساخته شده است .

- کل جامدات محلول (T.D.S):
هرقدر میزان جامدات محلول افزایش یابد مقدار آب تولید شده توسط دستگاه کاهش می‌یابد T.D.S بالا می‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود
- غشاء‌ ممبران:
فیلتر های ممبران موجود در دستگاههای عرضه شده در بازار متفاوت میباشند وبرای شناسای نوع بهتر آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد :
در برخی موارد عنوان میشود که دستگاه قادر به تولید حجم بیشتری از آب تصفیه شده است این مسئله در بیشتر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نسیت ، ممبران موجود در این دستگاهها دارای دقت پایین تر میباشد به عبارت دیگر قطر منافذ بزرگتری دارند و آب تولیدی آنها از نظر مقدار آبدهی بیشتر بوده ولی دقت تصفیه پایینتری دارند ، نوع دوم دستگاه ها ، سیستم هایی هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب تولید میکنند و در واقع دقت فیلتر ممبران انها بالا بوده و قطر منافذ فیلتر ممبران انها 0/0001 میکرون میباشد این ممبران ها که دارای چنین دقتی میباشند در مصارف خانگی در 3 ظرفیت 50 ، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتیب تولید آب انها بر حسب لیتر برابر با 200 ، 300 و 400 لیتر در شبانه روز است که برای مصارف خانگی بیشتر از 200 لیتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصیه نمیشود ، فیلتر های 300 و 400 لیتری برای مکانهای که تعداد نفرات بیشتر است مانند ادارات ، سازمانها و شرکتها توصیه میشود.
12- آيا مي توان مقدار آب توليد شده را افزايش داد؟
بله . براي افزايش ظرفيت آب تصفيه شده مي توان از ممبران هاي با ظرفيت بالاتر استفاده كرد .
13- آيا اين دستگاه ضمانت هم دارد؟
بله . اين دستگاه داراي يكسال گارانتي بوده و در صورت آبدهي و خرابي قطعات آن به طور رايگان تعويض و يا سرويس مي شود . (در صورتي كه توسط افراد غير متخصص دستكاري نشود
14 - زمان تعویض فیلتر ها و نهوه نگهداری از دستگاه چگونه است ؟
دستگاه داراي يك آچار مخصوص باز كردن پوشش يا كاور فيلتر ها مي باشد كه در زمانهايي كه اشاره مي شود بايد تعويض گردند .
فیلتر های اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام میدهند معمولا باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند البته میزان کارکرد دقیق انها به عوامل مختلف مانند کیفیت آب ورودی و میزان مصرف دارد ولی بصورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض انها برای هر شش ماه یکبار توصیه میشود.
فیلتر مرحله چهارم که همان ممبران است تا 2 سال عمر میکند البته به شرطی که فیلتر های قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبیند
فیلترهای مرحله 5 و 6 بهتر است هر یک سال یکبار تعویض شوند.
توجه داشته باشید که فاکتورهای اصلی برای تایین دقیق زمان تصفیه 1 - کیفیت آب ورودی 2 - میزان مصرف 3 دمای آب ورودی میباشند ولی چون این فاکتورها حتی در یک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و ممکن است حتی در یک محل در زمانهای مختلف متفاوت باشند پس بنا را بر حد معمول مصرف یک خانواده پر جمعیت با کیفیت معمول آب آن شهر در نظر میگیریم که اکثرا مناسبترین زمانها در بالا اشاره شد.
15 - چه موقع ممبران اين دستگاه بايد تعويض شود؟
اگر فیلتر های پیش تصفیه مرتب هر شش ماه یکبا تعویض شوند فیلتر ممبران تا 2 سال عمر میکند. البته با تست TDS نيز مي توان به سلامت يا عدم سلامت ممبران پي برد.
16 - اسمز معكوس چه آلودگي هايي را جدا مي كند؟
در زير ميزان حذف آلودگي ها توسط اين دستگاه را نشان داده ايم :
مواد يا عناصر درصد حذف مواد يا عناصر درصد حذف
باريم 97% پتاسيم 92%
بيكربنات 94% راديوم 97%
كادميوم 97% سلنيوم 97%
كلسيم 97% سيليكات 96%
كرومات 92% نقره 85%
مس 97% سديم 92%
مواد شوينده 97% استرونتيوم 97%
فلورايد 90% سولفات 97%
نشتي فاضلاب 99% فيبرها 97%
منيزيم 97% حشره كش ها 97%
نيكل 97% آفت كش ها 97%
ویروس و باکتری 100%
17- سيستم اسمز معكوس از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟
هر چند كه تصور مي شود كه سيستم اسمز معكوس در حدود 10 سال است كه مورد استفاده قرار گرفته است ولي در سال 1962 دولت آمريكا اولين سيستم تصفيه به روش اسمز معكوس را كه قابليت توليد حدود 1000 گالن آب تصفيه شده در روز را داشت توليد كرد . امروزه بيش از 3000 سيستم تصفيه آب بزرگ به روش اسمز معكوس وجود دارد كه چندين ميليون گالن آب تصفيه شده جهت استفاده توليد مي كنند.
در سال 1991 ارتش آمريكا 8000 دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس خريد تا آب مناسب و تصفيه شده به سربازان خود كه در صحراها و جنگلها در حركت بودند فراهم كند. در سال 1993 نيز حدود 6300 دستگاه ديگر جهت سربازاني كه به منطقه سيل زده در غرب اين كشور اعزام شده بودند خريداري و تامين كرد.
 

 

بررسي روش هاي تصفيه آب خانگي و كاربرد آنها


دستگاههاي تصفيه آب خانگي براي حذف يا كاهـش مواد زائد آب آشاميدني بكار ميروند. اين مواد عمدتا عبارتند از :
الف ) سختي آب
ب ) كلر و تركيبات بيماريزاي كلر
ج ) فلزات سنگين
د ) آلودگي هاي ميكربي
در زير به بررسي اين پارامترها و روشهاي تصفيه آن ها مي پردازيم :


1- مواد زائد آب

الف) سختي آب [1]
املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختي آب مي شوند
تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختي در آب ها شده و معمولا آب هاي زيرزميني از سختي زيادتري نسبت به آب هاي سطحي برخوردارند.
سختي آب، عملا شاخص ميزان فعل و انفعال آب با صابون است و براي شستشو با آب هاي سخت تر به صابون زيادتري نياز است. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم و منيزيم موجود در آب بر حسب ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم اطلاق ميشود.
طبقه بندي آب ها از نظر سختي بشرح زير ميباشد :

آب هاي سبك 60-0 ميلي گرم در ليتر
آب هاي با سختي متوسط 120-60 ميلي گرم در ليتر
آب هاي سخت 180-120 ميلي گرم در ليتر
آب هاي خيلي سخت بيشتر از 180 ميلي گرم در ليتر

آب هاي سخت در درجه حرارت بالا در جداره كتري و ديگ هاي بخار رسوبات كربنات كلسيم ايجاد ميكند. مطالعات اخير نشان داده كه مصرف آب هاي سخت تر بعلت وجود منيزيم و كلسيم مرگ هاي ناگهاني ناشي از امراض قلبي و عروقي را به شدت كاهش ميدهد.
در حال حاضر هيچگونه رابطه اي ميان پيدايش سنگ كليه و سختي آب گزارش نشده است. علاوه بر اين وجود كلسيم و منيزيم در آبهاي آشاميدني سخت مانع جذب فلزات سنگين نظير سرب، كادميوم، روي و مس و رسوب آنها در استخوانها مي شود.
در عين حال در نقاطي از روسيه كه از آب هاي نسبتا سخت استفاده مي كنند به مواردي از پيدايش سنگ در مجاري ادرار برخورده اند. اين موضوع تقريبا در آب هاي با سختي 500 ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم به اثبات رسيده است.
از سوي ديگر در نقاطي كه از آب هاي نرم تر استفاده مي شود، به فشار خون، وجود چربي و كلسترول در خون برخورده اند كه هر دوي اين عوامل ميتواند در مرگ هاي ناگهاني بسيار مؤثر باشد. به طور كلي ميتوان گفت كه در نقاطي كه آب سخت مصرف مي شود امراض قلبي كمتر از نقاطي است كه ساكنين آنها آب هاي سبك تر مصرف مي كنند. به علاوه بروز سكته هاي قلبي در نقاط با آب هاي سخت تر به مراتب كم تر از نقاط با آب هاي سبك تر است .


ب) كلـر [2]
براي ميكرب زدايي، در تصفيه خانه هاي شهري كلر به آب افزوده ميشود
كلر و تركيبات آن براي ضدعفوني آب آشاميدني در تصفيه خانه ها به آب اضافه ميگردد. در سالهاي اخير تحقيقات بعمل آمده نشان داده اند كه مواد آلي موجود در آب با كلر تركيب شده و ايجاد تري هالومتان ها، كلرات و ساير تركيبات جانبي مضر و سمي مي نمايند كه باعث بروز انواع بيماريهاي صعب العلاج در انسان ميگردند.


ج) فلزات سنگين [3]
فلزات سنگين از طريق نفوذ پساب صنعتي در آب آشاميدني به انسان منتقل ميشود
فلزات سنگين با توجه به توسعه شهرنشيني و صنايع كه منجر به افزايش ميزان فاضلاب و پساب توليد گرديده است، عمدتا از طريق دفع نادرست و غيربهداشتي فاضلاب شهري و پساب صنعتي وارد محيط زيست مي گردد. مرگ و ميرهاي آبزيان در اثر تخليه پساب هاي محتوي فلزات سنگين در دنيا و ايران بي سابقه نيست. سبزيجات اطراف تهران نيز كه با فاضلاب آبياري ميشود از اين آلودگي ها بي بهره نميباشد. فلزات سنگين شامل سرب، جيوه، روي، نيكل، كرم، كادميوم و غيره ميباشد. وجود فلزات سنگين در غلظت بيش از استاندارد در آب شرب باعث عوارض مختلف نظير مسموميت، حساسيت شديد، ضايعات كروموزومي، عقب افتادگي ذهني، فراموشي، پاركينسن، سنگ كليه، نرمي استخوان و انواع سرطان منجمله سرطان پروستات ميگردد. يكي از كارشناسان محيط زيست، آلودگي محيط مخصوصا آب با فلزات سنگين را بعنوان بزرگترين گناهي كه بشر در طبيعت انجام ميدهد ارزيابي نموده است..


د) ميكرواورگانيزم هاي بيماري زا
ميكربها از طريق نفوذ فاضلاب انساني در آب آشاميدني به انسان منتقل مي شوند
امراض مختلفي بوسيله آب به انسان منتقل مي شوند. از جمله اين امراض مي توان وبا، حصبه، اسهال ميكربي و خوني، هپاتيت، سل، ديفتري، انگلهاي خوني و كبدي را نام برد. عوامل بروز اين بيماريها كه شامل تك ياخته ها، ويروس ها، باكتري ها، كرم ها و انگلها مي باشند، از طريق نفوذ فاضلاب در آب آشاميدني به انسان منتقل مي شود. بيماري هاي ناشي از آب آلوده سالانه نزديك به يك ميليارد انسان را در روي كره زمين مبتلا مي كند و باعث مرگ حدود 10 ميليون نفر مي شود.

2- منشاء آب

آب لـوله كشي
آب تهران كه از سدهاي كرج، لار و لتيان تامين مي گردد داراي كيفيت بالائي بوده و از اين نظر معروفيت جهاني دارد. در سالهاي اخير بعلت كافي نبودن آب اين سدها، براي تامين آب مورد نياز تهران چاههاي عميق در سطح و حومه شهر حفر گرديده و آب آن به شبكه شهري اضافه گرديده است. آب اين چاهها سختي آب تهران را بالا برده است و در صورتيكه قبل از ورود به شبكه تصفيه و گندزدايي نگردد مي تواند از طريق نشت پساب منشاء آلودگي هاي انگلي و ميكروبي و فلزات سنگين شود. از طرف ديگر بالا بودن مقدار كلر تزريقي در تصفيه خانه ها براي مقابله با اين آلودگي ها موجب ايجاد آلودگي شيميايي آب مي گردد كه علاوه بر طعم و بوي نامطبوع، كلر موجب ايجاد تركيبات بيماري زاي تري هالومتانها مي شود. آب هاي شهري را بايستي قبل از استفاده از وجود ميكرب ها و انگل ها و همچنين كلر و تركيبات آن و در صورت موجود بودن، از فلزات سنگين پاك نمود.


آبمعـدني
در اكثر كشورهاي غربي براي شرب از آب لوله كشي استفاده نشده و بجاي آن از آب آشاميدني بسته بندي شده در بطري استفاده ميشود. دليل اين امر بدي كيفيت آب لوله كشي اين ممالك كه از رودخانه هاي حاوي فاضلاب تصفيه شده تامين ميگردد ميباشد.
آبمعدني در كشورهائي كه آب لوله كشي از تصفيه پساب تهيه ميشود و فاقد املاح مفيد ميباشد و يا دسترسي به آب پاك ميسر نمي باشد، تنها شيوه مطمئن تامين آب شرب است.
در مورد استفاده از آبمعدني در كشور ما بايستي به موارد زير توجه نمود[4]:
همه آبهاي بطري شده آبمعدني نميباشند. عبارت” آب آشاميدني “قيد شده بر روي بطري ها نشان دهنده آن است كه اين آبها فاقد املاح معدني كافي بود و اكثرا از چاههاي داخل يا اطراف شهر بدست مي آيند.
- منشاء آب ( چشمه يا چاه) ميتواند بعلت مجاورت با عوامل آلوده كننده آب مانند چاههاي فاضلاب محدوده شهري و ييلاقي، كارخانجات و محل چراي دام و غيره در معرض آلودگي قرار گيرد.
- عدم رعايت مسائل بهداشتي و آلوده بودن احتمالي بطري و درب بطري در خط پركن آبمعدني مي تواند موجب آلودگي آبمعدني گردد.
ميكرواورگانيزم ها در شرايط مساعد در داخل بطري بسرعت رشد و تكثير مي يابند. از اين نظر آبمعدني را بايستي پيش از گذشت تاريخ مصرف استفاده نموده و قبل از مصرف چند روز در داخل يخچال نگهداري كرد.
 


3- روش هاي تصفيه آب خانگي


متداول ترين روش هاي تصفيه آب خانگي بشرح زير ميباشد :

رزين هاي تبادل يون
براي كاهش سختي آب
رزين هاي تبادل يوني با تبديل يون هاي كلسيم و منيزيم محلول در آب به يون هاي نامحلول ، آنها را جذب و در نتيجه سختي آب را كاهش مي دهد. متاسفانه، اين رزين ها محيط بسيار مساعدي براي رشد و تكثير باكتريها ميباشند بطوريكه تعداد باكتريها در داخل اين فيلترها در كمترين مدتي به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد.
جديدا براي مقابله با تكثير ميكرواورگانيزم ها در محيط رزيني، فيلترهاي رزيني نوع Bacteriostatic توليد گرديده است كه تا حدودي مانع تكثير سريع ميكروبها در داخل فيلتر مي گردد. با اين وجود، قبل وبعد از اين نوع فيلتر آب بايستي كاملا ضدعفوني گردد و چون راكد ماندن‌ آب در داخل بستر رزين موجب گنديدگي سريع آب مي گردد، بايد دقت نمود كه آب در داخل اين فيلترها هميشه جريان داشته باشد. رزينهاي داخل فيلتر پس از مدتي اشباع شده و بايستي تعويض شوند. استفاده از اين فيلترها براي آبهاي مشكوك و يا آلوده به ميكروب و انگل مجاز نمي باشد.[5]

كربن اكتيو (زغال فعال)
براي حذف كلر، رنگ، بو و تري هالومتانها
فيلترهاي كربن فعال خاصيت جذب مواد آلي و بعضي فلزات سنگين محلول در آب را دارد و رنگ، بو، كلر و تركيبات كلر آب را حذف مي نمايد. مشابه فيلترهاي رزين، بستر كربن فعال محيط مساعدي براي تغذيه و تكثير باكتري ها بشمارمي آيند و پس از آن گندزدايي و تصفيه ميكربي ضروري ميباشد.


زئوليت [6]
براي حذف فلزات سنگين
زئوليت ها رزين هاي طبيعي هستند كه داراي خاصيت مبادله كاتيوني و حذف فلزات سنگين ميباشند. از جمله موارد مهم كاربري زئوليت ها حذف كاتيونهاي ارسنيك، تيتان، آلومينيوم كوبالت، كرم، آلومينيوم، سرب، روي و غيره ميباشد.

فيلترهاي سراميكي
براي حذف مواد معلق، باكتري ها و انگلها
فيلترهاي سراميكي با منفذهاي عبور آب حدود 5/0 ميكرون، مانع عبور مواد معلق و كليه انگلها و ميكربها گرديده و با اطمينان كامل آلاينده هاي بيماري زاي آب را حذف مي نمايند. حتي آبهاي آلوده و مشكوك پس از عبور از اين صافي ها كاملا شفاف، بهداشتي و قابل شرب مي گردند.
تصفيه با فيلترهاي سراميكي تنها روش غيرشيميايي ميباشد كه بدون نياز به برق، آلودگي هاي ميكربي آب را حذف مي نمايد. فيلترهاي سراميك مرغوب، در مواقع شيوع بيماريهاي اپيدمي نيز بهترين شيوه تامين آب شرب سالم در محل مصرف ميباشند.


4- دستگاه هاي تصفيه آب خانگي

بطوريكه مشاهده مي شود، هيچ يك از روشهاي فوق به تنهايي قادر به تامين آب شرب سالم و گوارا نمي باشد. با در نظر گرفتن مواد زائد موجود در آب و با استفاده از روشهاي مختلف تصفيه بايستي مواد زائد را از آب خارج نمود.


________________________________________
[1] مقاله” از سختي آب چه ميدانيد “ - مجله آب و محيط زيست- شماره 19
[2] مقاله” مقايسه بين CIO2 و روش UV/H2O2 براي ضدعفوني آب آشاميدني“ – مجله آب و محيط زيست – شماره31
[3] مقاله ”فلزات سنگين و آلودگي محيط زيست“ - مجله آب وزارت نيرو – شماره 10
[4] بروشور شركت ” آبمعدني چشمه “
[5] بروشور NSA bacteriological water filters
[6] مقاله ”كاربردهاي صنعتي زئوليت“ – مجله آب و محيط زيست – شماره 35

 
 

 

 

 

 

HOME  |  ABOUT USPRODUCTS  |  ACCESSORIES SUPPORT  |  CONTACT US

copy right 2010 ©